Šumavská tower

Šumavská tower

Šumavská 35, Brno-střed

Vstup na staveniště z ulice Sevřená,

jsou vypsány termíny pro jednotlivé prohlídky, z bezpečnostních důvodů je nezbytné se nakonec registrovat -

registrace se otevře 24.5. v 18h

viz odkaz níže

Vyhlídka

Prostor mezi Zahradníkovou, Veveří, Šumavskou a dnešní Kounicovou ulicí byl původně zamýšlen v první polovině 20. století jako univerzitní kampus. Nevyužité části u Šumavské z toho ale zůstalo jen označení Akademické náměstí.

Až v polovině 60. let 20. století bylo rozhodnuto o stavbě administrativních budov na nevyužitých parcelách. Urbanistický návrh byl svěřen architektům Jiřímu Gřegorčíkovi a Františku Antlovi z brněnského Stavoprojektu.V plánu bylo celkem pět výškových budov, realizovány byly tři o půdorysu 22 x 24 metrů a shodné výšce 66 metrů. Až do roku 1985 nejvyšší budovy v Brně propojovala společná vstupní hala s hovornami a podzemními garážemi.

Autory projektu budovy C - ředitelství chemického podniku Chepos - byli Vladimír Balšán, Jaroslava Gloserová, František Kozák, Josef Kylián a Jan Zikmund, kteří ocelovou nosnou konstrukci a zavěšenou fasádu z tzv. boletických panelů navrhli původně pro třináctipodlažní sídlo Hutního projektu v Plzni - budovu Bohemie z roku 1969. Komplex podle kunsthistoriků nezapřel inspiraci západními vzory, například newyorkský Seagram Building od Ludwiga Miese van der Rohe (1958). Původní plzeňský návrh Stavoprojekt v roce 1972 navýšil o tři podlaží.

Pro další dvě výškové budovy A a B architekti Roman Zajíc a Jaroslav Ryška zvolili železobetonový rámový skelet a opět prefabrikované boletické panely, ale odlišnou barvu pláště. Půdorys byl vždy stejný – uprostřed schodiště a výtahové šachty a kolem kanceláře. Budovu A po dokončení v roce 1975 získalo ředitelství Zbrojovky a Agrozetu, budovu B pak 1979 Státní banka československá. Přízemí „Béčka“ zdobila skleněná plastika Valéra Kováče. Sousední jídelna byla oblíbená pro své obrovské porce. V nejvyšším patře Cheposu byl kinosál.

Novou fasádu věží navrhl architekt Michal Kristen, je celoskleněná,uchycená v hliníkových rámech, kdy jednotlivé bloky do sebe zapadají jako skládačka. Po odstranění původní fasády se skelet budovy vždy zaměří,jednotlivé bloky se vyrobí na míru v továrně (každý blok má přesně určenou pozici) a na místě se již jen sestaví a uchytí ke skeletu budovy. Věž C (zlatá)má stále 18 pater a její celková rekonstrukce skončila v roce 2016. Věž B(stříbrná) se nově pyšní 22 patry a skoro 75 metry výšky, její celková rekonstrukce byla dokončena v roce 2020. Rekonstrukce poslední věže A (bronzové) byla zahájena v březnu 2021 a po jejím dokončení na konci roku 2022 se bude tyčit do výšky 81 metrů s 24 patry. Pro nástavbu věží A a B musí dojít ke zpevnění základů i skeletu budovy. Všechny věže jsou vytápěné/chlazené pomocí tepelných čerpadel umístěných na jejich střechách, pro osvětlení byla zvolena úsporná LED svítidla.

Ke stávajícím věžím přibude ještě čtvrtá věž s výškou skoro 91 metrů, zahájení její výstavby je naplánováno na rok 2023. Jednotlivé věže propojuje obchodní galerie Šumavská market se vstupem v úrovni okolního terénu a o patro výš pak veřejně přístupným parkem, pod úrovní terénu budou ve dvou patrech podzemní garáže s cca 700 parkovacími místy. Tímto vznikne kompaktní areál, do kterého bude možné vstoupit ze všech stran – z ulic Kounicova, Šumavská, Veveří iod Právnické fakulty. Celkové dokončení komplexu je naplánováno do konce roku 2025.

Rezervovat prohlídku

Galerie

Podobná místa

Nejbližší místa v okolí